Můj
a

Můj čtenářský deník

Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a Prokleté dítě)

26. března 2017 v 19:03 | Móňa

Je tu pokračování Harryho Pottera. Kniha, která navazuje na to, co se stalo "o devatenáct let později." Vlastně to není kniha, ale divadelní hra, která se hraje v divadlech v Londýně. Takhle kniha je vlastně jen scénařem k dané hře, ale i tak šla hned na dračku. A i já jí musela mít. Četla jsem tedy anglickou verzi, takže nevím jak dobrý nebo špatný je český překlad (hlavně po smrti pana Medka - překladatele HP knih), ale mohu se podělit o své zážitky a myšlenky o ději.
A pokud umíte trochu anglicky, rozhodně doporučuju originál.

Je důležité si uvědomit, že J.K. Rowling NENÍ autorkou téhle knihy. Je pouze spolu autorkou, ale scénář sepstali John Tiffany a Jack Throne.

Knihy popisuje cestu malého Albuse Severuse do Bradavic, kde je zařazen do Zmijozelu a potká se se Scorpiusem Malfoyem. Přátelství, na které nikdo ani nepomyslel, najednou vzniká. Podobně jako jeho otec, i Albus chce činit jen a jen dobro, a podobně jako jeho otci se mu to vymkne z ruky.
Prostřednictvím Obraceče času se oba chlapci vrací do minulosti a mění situace a události, které známe z originálních knih o Harrym Potterovi. A poté, pokaždé když se zpět vrátí do své přítomnosti, věci jsou úplně jinak a dva chlapci jen z hrůzou přihlíží tomu, co provedli. Kniha a děj vlastně popisuje "co by se stalo, kdyby," a mě to přišlo zajímavé (ale samozřejmě je tu hodně kritiků).

Ale není to jen příběh o dvou chlapcích, kteří se snaží "napravit," co se stalo špatně a chtějí lepší budoucnost. Poprvé vidíme Harryho v postavě, na jakou nejsme zvyklí. Vidíme ho jako otce, a ne zrovna moc dobrého otce. Vidíme ho, jak otce, který svému synovi nerozumí, neumí s ním komunikovat a nechápe jeho trápení.

Příběh ale samozřejmě končí happy-endem.

Inferno, Dan Brown

30. listopadu 2013 v 22:30 | Móňa (Bečinka)

Pokud bych si měla zvolit mého oblíbeného spisovatele, který stále tvoří ve stejném žánru, bez váhání řeknu jméno Dan Brown. Dan Brown je prostě génius (článek : Genialita Dana Browna). A ani tahle knížka nebyla vyjímkou. Dostala jsem jí k narozkám od kamarádky Káti, které tímto chci poděkovat. Díky ní jsem se znovu ponořila do další dobrodružství profesora Roberta Langdona a nejděsivější na celé situaci bylo, že profesor ztratil své hodinky s Mickymausem. Ty se mu (BÍKYBOHU) nakonec i vrátili. Jak pravděpodobně víte, knihy Dana Browna jsou velmi složité na vysvětlování a tak jen řeknu, že tuhle doporučuji jak všem fanouškům tohohle spisovatele, tak i široké veřejnosti. Tématem tentokrát není žádná náboženská skupina či léta staré tajemství, ale globální hrozba. Podaří se Robertovi Langdonovi včas zasáhnout? Nebo už se celosvětová nákaza šíří světem?

Další knihy Dana Browna...

Pavel Horváth : Můj příběh nekončí, Jan Palička

24. listopadu 2012 v 16:42 | Bečinka

Biografie Pavla Horvátha s názvem Můj příběh nekončí je vyprávěním o životě, fotbale a zkušenostech jednoho z nejlepších záložníků české ligy. Kniha začíná, trochu překvapivě, pravděpodobně největším úspěchem Pavla Horvátha, čili absolvování Ligy mistrů s týmem FC Viktoria Plzeň. Pavel Horváth s humorem svým vlastním popisuje své dětství, začátky ve Spartě, angažmá v Teplicích, Slávii a jeho návrat na Spartu. Samozřejmě zmiňuje i zahraniční angažmá, kdy hrál v Portugalsku, Turecku či Japonsku. V knize o Horvim vypráví i jeho spoluhráči či kamarádi (namátkou Honza Rezek, David Limberský) a kniha obsahuje i několik dvojrozhovorů (s Pavlem Vrbou, Petrem Jiráčkem nebo manželkou Janou). Knížku můžu rozhodně doporučit všem fotbalovým fanouškům.

Biografie fotbalistů...

Templářské dědictví, Steve Berry

10. srpna 2012 v 18:35 | Bečinka

Další typická Templářská kniha ve které je zpochybněno křesťanské náboženství. Templáři se snaží najít Velký odkaz, což je Šimovo evangelium, které vypráví o Ježíšovi jako o normálním člověku. Děj je velmi složitý a zamotaný, tak jak to už knížek Steve Berryho (ale i třeba Dana Browna) bývá. Pokud vás však tenhle žárn baví, pak knihu rozhodně dopročuji, protože nebudete litovat.

Splynutí, Maggie Stiefvaterová

23. července 2012 v 13:51 | Bečinka

Poslední díl trilogie Maggi Stiefvaterové. Tentokrát s názvem Splynutí. Musím říct, že jsem nebyla fanouškem ani první knihy Mrazení ani druhé Váhání, ale chtěla jsem sérii dočíst, abych to měla kompletní a dovolte mi říct, že tahle kniha z to rozhodně stála. Nebyla to nejlepší kniha na světě, ale rozhodně byla nejlepší z těch tří. Konečně se tam totiž něco dělo. Vážně jsem si zamilovala Colea, který mi byl hodně blízký, asi díky své povaze. Snažil se vymyslet lék, který by vyléčil Sama a Grace. Do toho se vlci přestali chránit a Sam je musel dostat do bezpečí předtím, než se uskuteční lov. Ten byl nakonec posunut a Sam to dokázal spolus Grace, která byla proměněné a také díky Coleovi a Isabel. Musím říct, že konec jsem úplně nepochopila, ale vzhledem k tomu, že je mi úpřímně jedno jestli Sam a Grace jsou šťastní až do smrti, tak mi to nějak nevadí.

Temná akademie : Vyvolení, Gabriella Poole

15. července 2012 v 13:21 | Bečinka

Cassie získá stipendium na nejprestižnější škole na Darkově akademii. Tam studují především děti milionářů, ale škola má i stipendijní program a Cassie získala stipendium. Hned po příjezdu do školy zjistí, že je tu určitá skupina studentů, kteří si říkají Vyvolení. Ti, si dělají co chtějí na hodinách a nejsou to moc příjemní společníci. Především se posmívají stipendistům. Cassie ale přijde, že s nimi není něco v pořádku. Dozví se, že před rokem zemřela za podivních okolností stipendistka Jessica a seznámí se s její bratrem Jakem, který se snaží její smrt ospravedlnit. Cassie dostane pozvání k Vyvoleným a později je součástí rituálu, kdy se chystají její duši spojit s duchem staré ženy. To je tajemství Vyvolených. Cassie si až příliš pozdě uvědomí, že to nechce. Její tělo/duše teď bojuje s Ester, duší ženy, která do ní měla vstoupit. Na konci knihy musí slíbit řediteli Darkovi Akademie, že se vrátí i na příští semestr, protože je už navždy Vyvolenou a čeká jí velký boj o její vlastní já.

Váhání, Maggie Stiefvaterová

13. července 2012 v 18:53 | Bečinka

Volné pokračování knihy Mrazení. Sam se stal člověkem a všechno vypadá pro něj a Grace ideálně. Randí spolu a jediný problém, který nastává je s jedním z nových vlků z Colem. Pak však Graceiny rodiče najdou Sama u Grace v posteli a jako trest jí uloží domácí vězení. S Grace je však už delší dobu něco v nepořádnu. Má zvláštní vuni a je jí špatně. Nakonec se ukáže, že Cole je zpěvákem slavné skupiny a život vlkodlaka si vybral, aby utekl osudu. Sam se však bojí, že jeho slavná tvář přiláká do jejich světa novináře. Grace musí být odvezena do nemocnice a Cole přichází ze zajímavou teorií, která se nakonec potvrdí a díky ní Grace přežije, ale stane se z ní vlčice. Tentokrát je to Sam, který musí čekat. Na konci knihy si umane, že najde lék. Najde ho pro ní, vyhledá jí a budou navždy spolu.

Hunger Games : Síla vzdoru, Suzanne Collinsová

6. července 2012 v 11:51 | Bečinka

Poslední díl trilogie Hunger Games. Tentokrát s názvem Síla vzdoru. Katniss byla společně s několika ostatními účastníky Čtvroher zachráněna povstalci z arény a převezena do 13. kraje. Ten totiž sice Kapitol zničil, ale jen na povrchu. Život se v něm odehrává stále - v podzemí. Třináctý kraj měl za úkol vytvářet jaderné zbraně, ty ale pak namířili proti Kapitolu, který s nima uzavřel dohodu, že je nechá na pokoji a k žádným bojům nedojde. Ale již od té chvíli se 13. kraj připravoval na boj. Jeho prezidentkou je nesympatická Coinová, která od prvího okamžiku nemá Katniss v oblibě. Kapitol využívá zajatého Peeta, který prosí o složení zbraní, protože se povstání stále šíří. Pod podmínkou, že Peeta bude osvobozen poválečným soudem za své činy se tváří povstání stává Katniss. To se nesetkává s nadšením, ale nakonec jsou mu ještě všichni vděční, protože Peeta varuje 13. kraj před útokem Kapitolu. Povstalcům se podaří Peetu vysvobodit, ale v Kaptiolu ho změnili a on si teď myslí, že jeho největší nepřítel je Katniss. Schyluje se k velkému boji a Katniss začíná trénovat, protože to chce být ona, kdo zabije prezidenta Snowa. Po dobytí druhého kraje zbývá jen Kapitol. Tam se se skupinou povstalců vydá i Katniss a přidělí k nim i Peetu, jehož stav se sice zlepšil, ale pořád má často záchvaty. V závěru bojů zemře Katnissina sestička Prim, když se snaží pomáhat raněným dětem v Kapitolu a vybuchne před ní bomba. Ta zasáhne i Katniss, pro kterou se všechno změni. Katniss má veřejně popravit prezidenta Snowa, ale po rozmluvně s ním svůj šíp zvedá a místo něj zasáhne prezidentku Coinovou, protože je to právě ona, kdo je odpovědná za smrt její sesty. Katniss se pak s uzdraveným Peetou vrátí do 12. kraje a začínají nový život. Kapitol byl poražen a v Panemu vládne demokracie. Ale cena byla příliš vysoká a Katniss i o několik let později (když má s Peetou děti) stále pronásledují sny, ve kterých vidí umírat své přátelé, ale i nepřátele.

Divergence, Veronica Rothová

4. července 2012 v 7:00 | Bečinka

Další kniha, kterou jsem přečetla za den a půl :-D Maniak! Tentokrát vypráví o městě, které se rozprostírá v dnešním Chicagu. Obyvatelé města jsou rozděleni do různých frakcí : Upřímnost, Odevzdanost, Mírumilovnost, Sečtělost, Neohroženost a Odevzdanost. V mnohém mohou přípomínat koleje z knih Harryho Pottera. Beatrice se narodila do rodiny Odevzdaných. V 16 letech si však všichni můžou vybrat do jaké frakce chtějí patřit. Má to však jeden háček, svou volbu nelze vzít zpět a jakmile se upíšete k jedné frakci, už nikoho jiného neuvidíte (ani rodinu). Před rozhodnutím probíhá talentová zkouška, která má odhalit, která frakce je pro vás nejlepší a u Beatrice nastane problém. Je Divergentní! Hodí se do více frakcí. Divergence je navíc velice nebezpečná a Beatrice musí pravdu úzkostlivě tajit, protože jí hrozí smrt. Rozhodne se pro frakci Neohrožených a brzy zjistí, že to nebyla jednoduchá volba. Ze všech, co se tam zapsali si jich totiž frakce nakonec vezme jen deset. Několik měsíců trvá výcvik a trénink, kde se Beatrice, která si změnila jméno na Tris seznamuje se Čtyřkou. Jejím trenérem. Nejdřív je jí nesympatický, má z něj strach, ale stávají se z nich přátelé a později i milenci. Tris však tuší, že se něco velkého chystá a že je něco špatně. Sečtělost zaútočí na Odevzdané a jako útočící sílu si vyberou Neohrožené, které zmanipulují látkou, kterou jim vstříknou do těla. Ale Tris je Divergentní a látka na ní nefunguje. Spojuje se s rodinou a podaří se jí zastavit počítač, který řídí její frakci. Čeká jí ale nejasná budoucnost. A celé město také. Kniha končí, když je Tris spolu se Čtyřkou (Tobiasem), svým bratrem na cestě vlakem k Mírumilovným, kde budou hledat útočiště.

Hunger Games : Vražedná pomsta, Suzanne Collinsová

3. července 2012 v 6:48 | Bečinka

Druhé pokračování trilogie Hunger Games. I tuhle knihu jsem přečetla v rekorním čase (ne celé dva dny). Můžu říct, že už dlouho jsem nebyla nějakou knižní sérií tak okouzlená jako teď. Katniss se po výhře musí přestěhovat a již nikdy nebude trpět hladem. Svým činem v závěru Her však proti sobě poštvala Kapitol. Navštíví jí samotný prezident Snow a víceméně jí vyhrožuje zabitím Hurikána (jejího přítele) pokud Katniss nepřesvědčí ostatní kraje o tom, že opravdu jednala jen jako zamilovaná dívka. Kraje totiž berou její gesto jako náznak ke vzpouře. Katniss dělá co může, dokonce v samotném Kapitolu slíbí, že si Peeta vezme, ale to nestačí. V tu chvíli vrcholí přípravy na další Hunger Games. Slaví se Čtvrtohry. Tentokrát mají v aréně soutěžit vítězové předešlých ročníků. Malé děti jsou tedy losování ušetřeny. Pro Katniss to ale znamená jediné. Je jedinou dívkou, která Hunger Games ve 12. kraji vyhrála a to pro ni znamená návrat do arény. A pro Peetu taky. Mezitím se situace ve 12. kraji dramaticky zhorší. Její přítel Hurikán je zbičován novým Mírotvorcem a vzpoury proti Kapitolu pokračují. V aréně se Katniss dá dohromady s partou starších vítězů a brzy zjistí, že letošní aréna představuje hodiny a že každou hodinu se něco stane. Katniss ví, že jí Kapitol nenávidí a je jasné, že se tyhle hry s těmito pravidly pořádají jen proto, aby jí mohli zavraždit. A tak se rozhodne, že alespoň zajistí, aby zvítěžil Peeta. V aréně dochází k několika událostem a na Katniss zaútočí dívka, která měla být její spojencem. Nožem jí dloube do ramene. Pro Katniss se vznese vznášedlo, které odváží mrtvé a tam na ní čeká tvůrce letošního ročníku her. Katniss se probudí o několik dní později a netuší co se stalo. Haymitch (její trenér) jí vysvětlí, že existoval plán, jak je všechny z arény dostat a vzbouřit se Kapitolu. Katniss se setkává s Hurikánem, který jí ujišťuje, že její rodina je v pořádku. Vše má ale velký háček, Kapitol zajal Peeta. Hurikán jí v závěru knihy sdělí, že dvanáctý kraj již neexistuje!

Fantastická zvířata a kde je najít, J. K. Rowling

26. června 2012 v 7:10 | Bečinka/Lečo

Tuhle knížku jsem četla již kdysi dávno, ale nenašla jsem na blogu mojí recenzi a proto jí teď přidávám. Kniha Fantastická zvířata a kde je najít je učebnice, ze které se učí Harry Potter a všechny kouzelnické děti v Bradavicích. Asi jí nejde číst jako klasickou knihu, protože se doopravdy jedná o učebnici, ale je zajímavé do ní nahlédnout. Já osobně jsem si nejvíce užila rukou psané poznámky. Zanechal je tam Ron Weasley a Harry Potter, překvapivě však i Hermiona a jsou mnohdy velmi vtipné! Pro fanouška Harryho Pottera rozhodně doporučuju.

Famfrpál v průběhu věků, J. K. Rowling

22. června 2012 v 19:01 | Bečinka/Lečo


Tuhle knihu jsem četla už hodně dávno, ale nenašla jsem na svém blogu recenci, takže jí dodávám nyní. Je to skvělá knížka pro každého fanouška Harryho Pottera. Zvláštně pokud jste si oblíbili Famfrpál. Dozvíte se o jeho základech, jak vznikl a podobně. Velmi zajímavá knížka, ale pravděpodobně zaujme jen opravdového fanouška Harryho Pottera.

Tanec jako sen, Michael Jackson

18. června 2012 v 21:39 | Bečinka

Knížka Tanec jako sen má podnázev Básně a úvahy. Je plná všelijakých textů, které splodil M.J. Ať už se jedná o úvahy, básně nebo překlady jeho největších hitů. Rozhodně zajímavé čtení pro každého fanouška M.J.

Stoletá cesta k titulu, FC Viktoria Plzeň

15. června 2012 v 18:38 | Bečinka/Lečo


Knížka pro každého fanouška Viktorie. Stoletá cesta k titulu se věnuje historii klubu. Uvádí důležité zápasy a momenty, které se zapsaly do historie klubu. Připomíná hráče a trenérské osobnosti, kteří měli podíl na proslavení Plzeňského klubu. Kniha se samozřejmě zaměřuje na sezonu 2010/2011, čili na sezonu, ve které Viktoriáni vyhráli titul. Nechybí ani fotogalerie, která je plná starých fotek a naskenovaných novinových článků, stejně jako barevných fotek, které připomínají oslavy titulu!

Hunger Games : Aréna smrti, Suzanne Collinsová

5. června 2012 v 8:58 | Bečinka/Lečo

Za pouhý jeden víkend (2.6.-3.6.) jsem přečetla první knihu z trilogie Hunger Games. Je to příběh o zemi jménem Panem, které vládne dominantní Kapitol obklopen 12 kraji. Jako odplata za pomstu (která se stala před mnoha lety) pořádá každoročně Kapitol Hladové hry (Hunger Games), kde jeden chlapec a jedna dívka z každého kraje nedobrovolně zápasí o holý život. Vyhraje jen jeden, ten poslední, který je naživu. Katniss se přihlásí dobrovolně, protože při slosování vytáhli její maličkou teprve dvanáctiletou sestřičku. Čeká jí cesta do Kapitolu, kde jí dají pořádně najíst (což je poprvé v jejím životě, kdy se doopravdy nají, protože všechny kraje s vyjímkou Kapitolu jsou chudé, zvláštně ten 12. ze kterého pochází), obléknout jí a hodně lidí okouzlí. Peeta, chlapec, který je vylosován také z jejího Kraje při rozhovoru řekne, že je do ní zamilovaný. V aréně čeká Katniss opravdový boj o přežití. Kapitol pak přijde se změnou pravidel, pokud poslední dva soutěžící budou ze stejného kraje, vyhrajou oba. Katniss se okamžitě vydává najít Peeta, protože ve dvou mají větší šanci. Jejich románek hraný na kamery je navíc skvělá strategie, jak získat sponzory. Katniss a Peeta nakonec opravdu zůstanou poslední dva v aréně, ale Kapitol se rozhodl změnit své rozhodnutí - vítěz musí být jen jeden. Katniss tak navrhuje, že oba sní otrávené ovoce a tím pádem nevyhraje nikdo. To je ale pro Kapitol nepřípusné a nakonec Hry ukončí se dvěmi vítězi, ale Katniss ví, že jí čeká pomsta. Kniha končí, když se Katniss a Peeta vrací do svého 12. kraje a Katniss konečně dojde, že Peeta své city k ní nepředstíral, ale má jí opravdu rád.

Angels, Marian Keyes

3. června 2012 v 10:11 | Bečinka/Lečo

Moje v pořadí druhá, opravdová, knížka, kterou jsem přečetla v angličtině. Hlavní postavou je Maggie, která zjistí, že jí manžel podvádí a tak se rozhodně odjet za kamarádkou Emily do Los Angeles. Tam poznává charismatického Troye, příjemnou Laru a svět plný celebrit, večírků, zklamání a úspěchů. Velmi brzy se z ní stává pravá Američanka. Po dvou týdnech jí přijede navštívit rodina a později i její manžel Garv. A Maggie si nakonec uvědomí, že do doopravdy miluje a že ani ona není bez viny. Příběh je proložen flashbacky do minulosti, které vyprávějí o jejích dvou potratech a teenagerovské lásce Shayovi, který jí málem zničil manželství.

Povídky z jedné kapsy, Karel Čapek

22. května 2012 v 18:29 | Bečinka/Lečo

Přestože, že snažím číst povinnou četbu k maturitě, většinou jí do svého Čtenářského deníku, tady na blogu, nezažazuji. Jednoduše proto, že si to čtení většinou moc neužiji nebo proto, že jsou to knížky, pro které bych normálně nesáhla. Ale Povídky z jedné kapsy od Karla Čapka, jsou jiný případ. Jedná se o 24 krátkých detektivních povídek. Tak, jak to u povídek má být, mají pointu a jsou vtipné. Povídky z jedné kapsy bych doporučila zařadit nejen k seznamu povinné četby k maturitě, ale i jako oddychovou knížku.

P.S. I love you, Cecelia Ahern

13. května 2012 v 8:39 | Bečinka/Lečo

Od Cecelie Ahernové jsem už nějaké knihy četla. Tentokrát jsem se rozhodla rozšířit si svojí anglickou slovní zásobu a knihu jsem četla v anglickém origiálu. Je to příběh velmi smutný, ale krásný zobrazuje život Holly po smrti její spřízněné duše, dlouholetého kamaráda a manžela Gerryho. Gerry se však rozhodl jí cestu životem bez něj ulehčit a na každý měsíc následujícího roku jí napsal dopis, který vždy končil slovy P.S. I love you. Díky dopisům se Holly dokázala připravit na nový život a po roce z ní byla úplně jiná žena. Dbala na Gerryho rady a žila život podle toho, jak jí ho nalajnoval. Kamarádem jí byl sympatický Daniel. Říkala jsem si, že ti dva nakonec prostě musí skončit spolu, to se ale nestalo. Holly se přesto cítila šťastná. Naučila se vzpomínat na Gerryho, ale dál žít svůj život. Přesně, jak jí Gerry nabádal v posledním dopise.


Mrazení, Maggie Stiefvaterová

2. května 2012 v 15:32 | Bečinka/Lečo

Grace žije blízko lesa a ráda pozoruje vlky. Hlavně toho, který má žluté oči. Jako malou jí vlci pokousali, ale přesto (a možná právě proto) k nim má blízko. Brzo ale zjistí, že to nejsou jen obyčejní vlci, ale vlkodlací a že "její" vlk je sympatický Sam, který se vždy v létě přemění. Sama však postřelí ve vlčí podobě a on se přemění a Grace mu zachrání život. Sam cítí, že tohle je jeho poslední léto v těle člověka a snaží si to s Grace co nejvíce užít. Vlci pokoušou také Jacka, který se dozví o Grace a je přesvědčen, že ona zná lék na to, aby se neproměnil, protože se sama také neproměnila. Přijdou na to, že to byla pravděpodobně tím, že měla silnou meningitidu, tedy horečku. Jenže je už příliš pozdě a Jack umře. Tu samou nakaženou krev, kterou dali jeho, vstříkli i Samovi, ale ten zůstává vlkem. Až v samém závěru, když Grace smířená s tím, že Sam už bude navždy vlkem, přichází do lesa a nenachází Sama-vlka, ale Sama. Prostě člověka Sama.

Viktoria Plzeň v Lize Mistrů, NAVA

12. dubna 2012 v 14:36 | Bečinka/Lečo

Kniha Viktoria Plzeň v Lize mistrů je vlastně jakýmsi průvodcem zápasů, které Viktoriáni absolvovali. Kniha je s předmluvou fotbalové legendy Antonína Panenky. Následuje krátká historie klubu a pak se svižně dostáváme k sezoně 2010/2011 kdy Viktoriáni vyhráli historicky poprvé Gabrinus ligy a jako mistři je čekala možnost podívat se do Ligy Mistrů. V knize jsou popsány veškerá utkání s předkol ligy mistrů i ze základní skupiny včetně statistik hráčských výkonů, sestav obou mužstev a ostatních informací. Kniha je doplněna mnoha fotkami ze všech zápasů Viktoriánů a je krásnou památkou na tu neuvěřitelnou Plzeňskou jízdu Evropou, kterou nám fotbalisté Plzně přichystali!
 
 

Reklama