Můj
a

Můj čtenářský deník

Poslední Templář, Raymond Khoury

8. dubna 2012 v 8:51 | Bečinka/Lečo

Poslední Templář je pro lidi, kteří rádi čtou o rozkolu náboženství. Na samotné obálce knihy je velmi dobrá charakteristika, která knihu vystihuje. Píše se tam : Thriller určený čtenářům, pro které byla Šifra Mistra Leonarda pouhým začátkem... Raymond Khoury šel ještě o level dál než Dan Brown. Příběh začíná v muzeu, kde čtvřice mužů, kteří jsou převlečeni za Templáře vyloupí výstavu zasvěcenou křesťanství. V tu chvíli je v muzeu i architektka Tess, která si všimne, že jeden z mužů šel pouze a jen po šifrovacím přístroji. Své domněky o tom, proč to udělal poví Tess Reillymu, agentu FBI, který případ vyšetřuje. Vše nabere rychlý spád a za několik dní je Tess spolu s Reillym v Turecku, kde se snaží zastavit Vance. Ukáže se však, že je tu ještě jeden hráč, De Angelis, kterého Reilly nakonec zastřelí. Tess a Vanceovi se podaří najít důkaz o tom, že Ježíš byl naprosto obyčejný člověk, Reillymu to dokonce potvrdí i samotný Vatikán, ale pergameny jsou nenávratně ztraceny, když Vance zemře.

Obchodník se smrtí, Hugh Laurie

27. března 2012 v 9:55 | Bečinka/Lečo

Thomas Lang pracuje jako bodyguard. Osloví ho muž a najme si ho na vraždu. Thomas nejprve souhlaví, ale nakonec se rozhodne svou oběť varovat. A to se mu stane ostudným. Seznámí se s dceru muže, kterého má zabít a velmi rychle se, ani sám neví jak, dostane do teroristické organizace Rameno Spravedlnosti, kde po něm chtějí aby provedl atentát. Ale Thomas hraje na více stran a tak sice atentát provede, ale zároveň ví, že onen muž má na sobě neprůstřelnou vestu. Vše to dělá, aby zajistil ochranu Sáře. Ta se však ukáže jako jeden z kompliců. Vše končí poměrně dobře, CIA pozatyká zločince a Thomas se usadí do letadla vedle Ronnie.

Nejsi sám, MICHAEL, očima svého bratra, Jermaine Jackson

16. března 2012 v 16:18 | Bečinka/Lečo

Jermaine Jackson je starší bratr legendráního krále popu, Michaela Jackson. Jermaine se rozhodl, že veřejnosti osvětlí život M.J. a uvede na pravou míru všekeré pochybnosti, které svět má o tom, jaký byl M.J. člověk. Jedná se o jeho vzpomínky na její dětství s Jackson 5, na rozkol mezi bratry, na M.J. solovou kariéru i na jeho smrt. Jermaine dokonce několikrát zpochyňoval to, co sám M.J. napsal ve své autobiografii. Ani tohle vyprávění nesmíme brát doslova, ale určitě se jedná o zajímavý úhel pohledu člověka, který byl M.J. blízký!

Přečtěte si také Autobiografii M.J. Moonwalk by Michael Jackson

Nejsem jako vy, Jodi Picoultová

10. března 2012 v 13:23 | Bečinka/Lečo

Ve vyprávění děje tohohle románu se střídá několik postav. Jacob, chlapec s aspergerovým syndromem, jeho bratr Theo. Emma, matka obou chlapců. A pak jsou tu dva muži, Oliver a Rich. Rich je policejní vyštřovatel a Oliver právník. Děj románu začíná velmi pozvolna a překousat se přes prvních 100 stran, byl docela výkon, ale stálo to za to! Poté se totiž našlo tělo Jess, ke které chodil Jacob na lekce a z vraždy byl podezřelý její přítel. Ale Emma pak v televizi zahlédla, že Jess měla přes sebe deku jeho syna, Jacoba. Zavolala Richovi a ten jí přesvědčil, aby Jacoba přivedla na policejní stanici. Tam ho také obvinil z vraždy a poslal do vazby. Jenže ve vězení to Jacob nevydržel a jeho matka sehnala právníka, Olivera, který zařídil, aby ho propustili. A pak už je všechny čekal soud. Jacob nechápal, proč porotě nemůžou říct pravdu, kvůli svému handicapu. Oliver a Emma se velmi sblížili až si nakonec přestali lhát a vyspali se spolu. Všechno nasvědčovalo tomu, že Jess doopravdy zabil Jacob, ale závěr je velmi překvapující a přitom velmi jednoduchý. Jess uklouzla v koupelně, bouchla se do hlavy a to zapříčinilo její smrt. A Jacob, který miloval policejní vyštřování, nastražil místo činu a čekal, jak si policie povede.

Škola noci 8 : Probuzená, P.C. Castová, Kristin Castová

4. března 2012 v 14:09 | Bečinka/Lečo

Již osmé pokračování dobrodružství upírky Zoey a jejích přátel. Zoey se vrací z onoho světa, ale zpět do Školy noci, do Tulsy se jí moc nechce. Je unavená a nechce nic řešit. Víc, než cokoliv jiného, chce být jenom obyčejná holka. Kalona nedodržel svůj slib a Neferet ho tedy může ovládat. Neferet se vrací do školy a zabije Jacka, aby splatila svůj dluh Temnotě. To donutí vrátit se Zoey. Neferet se všechny snaží přesvědčit, že jí ovládal Kalona, ale Zoey a její přátelé ví, že to tak není. Během obřadu, kdy pohřbívají Jacka se ve Škole noci náhle objeví krakoun Refaim a na Neferetit rozkaz ho hodlají zabít. A Steve Rai se ho zastane a konečně vyjde najevo jejich otisk. Najednou se objeví Kalona a užasné Neferet oznámí, že pod jejím vlivem nikdy nebyl, protože jeho přísaha je neplatná. Do toho všeho se zjeví bohyně Nyx. Odpustí Refaimovi, kterého Kalona propustil a který se tedy přidal na stranu Světla a požehná Zoey. Jenže Dark ho odmítá přijmout, neboť Refaim zabil jeho družku a tak se nevědomky přidá k Neferet. Zoey, Afrodita, dvojčata, Stark, Steve Rai a Refaim odchází ze Školy noci. V závěru je zabita Zoeyina matka, kterou zabije Neferet, aby získala náhradu za Kalonu. Jenže vybrala špatnou opět, a tak Nyx do těla jejího bojovníka vloží duši Heatha, který si sice nebude nic pamatovat, ale bude mít uvnitř sebe dobrou schránku.

Fotbal nemá logiku, Tomáš Pospíchal a Vladimír Zemánek

27. února 2012 v 21:39 | Bečinka/Lečo

Vzpomínky fotbalisty a trenéra Tomáše Pospíchala, který se po tom, co lékaři zjistili, že bude potřebovat translantaci srdce, rozhodl říct vše. Pravdu! Alespoň se to tak píše v úvodu. Nemůžu se zbavit pocitu, že však ta krutá pravda se nikdy netýkala jeho. Pospíchal sice popisuje, jak dokázelo k uplácení, zároveň ale dodává, že on to nikdy nedělal. Že nikdy ani takovou nabídku nedostal, protože prý všichni věděli, jak by reagoval. Trochu mám dojem, že ze sebe jen dělá svatého a obviňuje z úplatků ostatní, především hráče a rozhodčí. Více mě bavila ta část, kde vypráví o své trenéřské kariéře. Procházka trénoval Bohemku, Spartu a krátce i Plzeň. Po transplantaci srdce s tím skončil.

"Poznal jsem, že fotbal nemá logiku. Že je to skutečná vášeň zarytá hluboko pod kůži, droga, které přtahuje vyvolené..."

Díky za vzpomínky, Cecelia Ahernová

21. února 2012 v 6:30 | Bečinka/Lečo

Zpočátku je velmi složité pochopit děj knihy, který se někdy zabívá životem nově rozvedené Joyce, která přišla o dítě a života Justina, učitele, který přednáší na univerzitě. Po prvních 100 stránkách, však vše začíná dávat smysl. Joyce se po pobytu v nemocnici úplně změnila. Rozumí umění, architektuře a dokáže mluvit 3 jazyky, aniž by to někdy předtím cvičila. Justin na druhou stranu cítí, že mu něco chybí. Pak se tihle dva náhodou potkají a oba mají pocit, že toho druhého znají, i když ví, že to není pravda. Rozuzlení je následující, Justinova krev (kterou daroval) teď koluje v žilách i Joyce. Oba se snaží setkat, ale jejich setkání je vždy nakonec nějak narušené. Justin odmítá uvěřit tomu, co mu Joyce tvrdí a pohádají se. O měsíc později se však Justin vrátí s omluvou.

Trofej, C. J. Sansom

13. února 2012 v 14:56 | Bečinka/Lečo

Právník Matthew Shardlake se na žádost královny ujímá případu poručenství Hugha Curteyse, jehož sestra zemřela. Je nucen odject spolu s právníkem opačné strany. Na místě zjistí, že Hughovi se daří dobře, ale přesto tahle rodina něco skrývá. Kromě toho je tu jedna další osobní věc, kterou se Shardlake zabívá a to je příběh jeho přítelkyně Ellen. Kniha má velmi složitý děj a mnoho postav, ale hrbatý právník Shardlake se nakonec dozví šokující pravdu. Hugh Curteys totiž není Hugh, ale jeho sestra Emma. Emma se vydává za svého bratra na žádost poručenské rodiny a kvůli penězům. Umí skvěle střílet z luku a touží bojovat ve válce, do které se Anglie dostala s Francií. Matthew se dozví celý příběh své šílené přítelkyně Ellen. Ta však s jeho vyprávěním není spokojená a po tom, co se Shardlake vrátí do Londýna, mu oznámí, že už ho nechce vidět. Shardlake nakonec převezme poručenství Emmy - Hugha a nechá jí, aby se sama rozhodla, co chce dělat. Emma odjíží do zahraničí a Matthew Shardlake se vrací do svého každodenního života.

Vzpomínky na zítřek, Cecelia Ahernová

6. února 2012 v 13:24 | Bečinka/Lečo

Tamara se společně s matkou stěhují k příbuzným do zapadákova. Po tom, co její otec spáchal kvůli bankrotu sebevraždu totiž nemají kde bydlet. A tak se dívka, která byla zvyklá na kabelky od Louise Vuittona ocitne na venkově, kde není nic kromě starého zámku. Dívka však potká kluka v bibliobusu a zaujme jí jedna zamčená knížka. Z té se nakonec vyvine deník. Kniha vypráví jejím písmem to, co se stane následující den a tak se podle toho dívka může zařádit. Na její tetě Rosaleen je ale něco divného. Nikdy nenechá Tamaru s jejím strýcem o samotě, nepouští jí ani k matce, která se od sebevraždy jejího manžela chová jako blázen a nechce dívku pouštět ani k dobu naproti, kde podle všeho žije Rosaleenina matka. Tamara se nakonec dozvídá celou pravdu. Pravdu o tom, že je ve skutečnosti o rok starší, že její pravý otec svou smrt předstíral, protože si myslel, že jí a její matce bude lépe u bohatého chlapíka a že to vše je chyba Rosaleen. Tamara nakonec deníček zakope na zahradě, protože se ho nechce vzdát, ale zároveň k němu chce mít přístup, kdyby ho někdy ještě potřebovala. Jednu důležitou věc jí totiž deník ukázal a sice to, že musíme myslet na zítřek a ne jen žít přítomností!

Kainovo znamení, Tom Knox

2. února 2012 v 20:09 | Bečinka/Lečo

Kniha vypráví příběh dvou mužů, novináře Simon Quinna, který se prostřednictvým svého kamaráda policisty dozvídá o podivných vraždách, kdy byli oběti brutálně a velmi pomalu umučeni a příběh Davida Martinéze, právníka, který přilétá za svým dědečkem na sklonku jeho života. Jeho děda mu po smrti odkáže dva miliony dolarů, které mu budou vyplaceny pokud pojede do Španělska. David získává mapu, na které jsou označeny kostely. Brzo poznává dívku jménem Amy, která se k němu přidá. Smrt Davidovo rodičů má mít něco společného s Cagoty, kteří jsou označování za "hnusnou rasu." Po Davidovi jde jeden z místních teroristů Miguel. David se brzy seznámí s novinářem Simonem, vědcem Angusem a dozvídá se šokující pravdu : Miguel je Cagot a rozhodl se všechny Cagoty zabít, aby nebylo prozrazeno jeho děsivé tajemství. Děj se pak přesouvá do Francie, Namibie, Německa a končí v České Republice, konkrétně na zámku Zbiroh (autor si pochvaluje české pivo), kde je konečně pravda vyřknuta. Miguel umírá, David a Amy spolu čekají dítě, ale důkazy o výzkumech Hitlerova lékaře Fischera, které jasně dokazují, že mezi jednoltivými rasami exustují rozdíly, jsou nadobro zničeny. A protože poslední Cagot - Miguel je mrtvý, není možné je nikdy zopakovat.

Nespokojený melancholik Hugh Laurie, Katty Joyce

23. ledna 2012 v 21:09 | Bečinka/Lečo

Katty Joyce septala krásnou biografii o herci Hugh Lauriem, který je především znám jako protivný, ale genilání doktor House. Možná čtenáře překvapí, že Hugh byl sportovec na profesionální úrovni, že studoval antropologii, že dodnes lituje, že nešel na medicínu... Hugh je podle téhle biografie, Houseovi velmi podobný. Kniha se velmi zabívá postavou House. Tím, že se jedná o "lékařského Holmese." Joyce nás zasvětí do toho, kde se vzal Houseův vzhled, jeho záliby... Knihu mohu vřele doporučit

Černobílý svět, Kathryn Stockettová

23. ledna 2012 v 10:03 | Bečinka/Lečo

Černobílý svět je román pocházející z 50. letch 20. století ve Spojených státech. Děj je vyprávěn třemi ženami. Je tu paní Skeeter, která se vrací z univerzity. Je vysoká a její matka je velmi zklamaná, protože Skeeter si z univerzity nepřivezla žádného muže. Pak jsou tu dvě černé hospodyně, moudrá Aibileen a drzá Minny. Skeeter po návratu ze školy vidí všechno jinak a rozhodne se s tím něco udělat. Aibileen jí jako první nabídne, že jí odvypráví svůj příběh, který pak může Skeeter napsat a vydat jako knihu, po čemž touží. Nedlouho poté se k nim přidá i Minny. Padouchem tohohle příběhu je Paní Hilly, která má všechny pod palcem a navíc nenávidí černochy. Po nějaké době už má Skeeter román napsaný, pomohli jí skoro všechny hospodyně z Jacksonu v Mississippi a román vyjde. Hilly brzy pozná, že vypovídá právě o tomhle městu a pozdá, která kapitola je o jaké paničce, ale bohužel to nemůže prozradit, protože tím by potopila především sama sebe. Skeeter poté odjížídí žít nový život do New Yorku, Minny s dětmi odchází od svému muže, který jí bije a i Aibileen začíná žít nový a lepší život.

Můj táta, velitel Osvětimi, Barbara U. Cherish

25. prosince 2011 v 22:23 | Bečinka/Lečo

Trochu se nemůžu zbavit pocitu, že autorka pouze chtěla vidělat peníze a očistit svého otce. Podle názvu a anotace má jít o vyprávění Barbary o jejím otci, který byl krátce velitel Osvětimi. Hned po úvodní kapitole však zjistíte, že se to úplně neshoduje. Barbara totiž ještě ani nebyla na světě, když ji, její sestru a matku jejich otec opustil. Celý zbytek knihy je jen žhavá obhajoba jejího otce. V textu jsou záznamy z výslechů u soudu. Každá druhá věta upozorňuje na to, jak byl její otec na věžně z Osvětimi hodný a jak vůbec nevěděl, co se tam děje. Její otec byl na konci války popraven jako válečný zločinec. Kniha vůbec není nezaujatá, jak se píče a rozhodně bych si jí nekupovala.

Tajný život Usámy bin Ládina, Nadžwa bin Ládinová a Umar bin Ládin

7. prosince 2011 v 16:18 | Bečinka/Lečo

Všichni známe toho muže Usama bin Ladina jako teroristu! Ale on nebyl jen terorista. Byl také manžel a otec. Jeho první žena Nadžwa bin Ladinová o něm vypráví jako o velmi dobrém manželovi. Nadžwa byla také jeho sestředicí, jeho první manželkou a porodila mu prvorozeného syna. O Usamovi mluví jako o muži, který stryktně dodržoval muslimské tradice. Zároveň jí ale doopravdy miloval a ctil. Stejně jako ona jeho. Umar bin Ladin je jeho čtvrtý syn, který ještě před 11. zářím od svého otce odešel. Vypráví o svém dětství, o přísném otci i o lásce, kterou k němu cítil. Ale vybral si vlastní způsob života, stejně jako Usama bin Ladin. Kniha je důkazem, že Usama bin Ladin byl muslim, kterému záleželo na jeho nábožeství a opravdu věřil v to, že jedná v duchu islámu. To, co se o něm tvrdí, totiž to, že islám používal jen jako výmluvu pro to aby mohl ubližovat, není pravda. To pozná každý, kdo si tuhle knížku přečtě!

v pokračování článku ukázka...

Ztracený symbol, Dan Brown

26. listopadu 2011 v 20:46 | Bečinka/Lečo

Další román Dana Browna. Když jsem poprvé četla Šifru mistra Leonarda neměla jsem tu knihu nějak moc ráda. Ale pak jsem Danu Brownovi trochu přišla na chuť. Tuhle knihu jsem přečetla asi za tři dny a byl jsem naprosto nadšená! Celý den jsem jen četla a hrozně jsem se chtěla vědět jak to skončí a jaká je to zapomenuté slovo. Zklamal mě až závěr. Po několika kapitolách plných napětí, záhadna, akce a nepředvídatelnosti přišly kapitoly velmi, ale velmi nudné, které jen vysvětlovali složitou historii bible apod. Každopádně rozzuzlení bylo jako vždy u knih Dana Browna naprosto nečekané a šokujicí!

Další knihy Dana Browna...

Ďáblovi doktoři, Vivien Spitzová

11. listopadu 2011 v 16:09 | Bečinka/Lečo

Autorka knihy byla soudní zapisovatelka u soudu s válečnými zločinky v Norimberku. Vysvětluje hrůzné experimenty, které Hitlerovi (proto ďáblovi) doktoři prováděli na vězník kontcentračních táborů. V knize je několik soudních rozhovorů s obětmi. Kniha je navíc doplněná o fotograife oběti a jejich následku, ale i doktorů, kteří tohle všechno měli na povel. Kniha je rozdělena podle různých experimentech na jednotlivé kapitoly. Na závěru každé kapitoly je poznámka, jak dopadli obžalovení. Pokud vás tohle období zajímá, pak tuhle knihu doporučuju, ale určitě se nejedná o nijak hezké čtení!

Škola noci 7 : Vyhořelá, P.C. Castová, Kristin Castová

22. října 2011 v 15:09 | Bečinka/Lečo

Již sedmé pokračování úspěšné knižní série. V tomhle dílu se často mění vypravěči. Sledujeme příběh Stevie Rae, Afrodity, Zoye, Starka i Kalony. Kalona se na rozkaz Neferet vydal na onen svět a měl zajisti, že se tam odsud nevrátí Zoey, jejíž duše se po smrti Heatha roztříština. Stark se musí dostat na Ostrov žen a musí najít způsob jak odpoutat duši od těla. Nakonec Zoey zachrání a přivede jí zpět. Z ono světa se ale vrací i Kalona. Steve Rae se musí nadobro rozloučit s Refaimem, který se musí vrátit ke svému otci. Temnotu místo světla nakonec zvolí Dallas. Vše se schyluje k závěrečné bitvě

Opožděné vzpomínky, Evelina Merová

6. října 2011 v 18:08 | Bečinka/Lečo

Autorka vypráví svůj příběh, kteří prožila jako malá za druhé světové války. Její příbuzní byli Židé a tak i ona a její rodina musela snášet Hitlerovo tvrdý režim. Dívka nejprve byla v Terezíně, krátce i v Osvětimi a poté pracovala v Německu na výkopech pro vojáky. Paradoxně je někdy nepoužili. Vypráví o podmínkách v Terezíně pro děti, o smrti otce a matky, o rusech, kteří je přišli zachránit. Pokud vás tohle období našich ději zajímá, knihu mohu doporučit

Škola noci 6 : Pokoušená, P.C. Castová, Kristin Castová

3. října 2011 v 14:22 | Bečinka/Lečo

Poté co Zoey zažene Kalonu i Neferet je hrozně vyčerpaná. Jeptišky z kláštery jim všem poskytnou přístřeší. Stevie Rai se rozhodne zachránit jednoho z Kalonových synů a schová ho, protože ví, že by to její přátelé nepochopili. Zoey je jasné, že se musí vrátit do školy. Bohužel tam skoro všichni pořád stojí při Kalonovi a Zoey zjistí, že je to jen možností volby. Buď si zvolit dobro nebo zlo. Ti co si zvolili dobro byli na ošetřovně. Zoey jim pomocí živlů pomůže. Pak se dozví, že Kalona i Neferet jsou v benátkách, kde se snaží přesvědčit Upíří radu, že Neferet je vtělením bohyně Nyx. Okamžitě tam také se svojí partou vyráží. Stevie Rai s nima nejede a snaží se přesvědřit červené, aby se přidali na dobrou stranu. Ti na ní ale udělají pozdraz a Steve Rai málem umře. Kalona zabije Heatha, který slyší jeho rozhovor s Neferet a jako jediný tedy ví, jak všechno je. Na konci knihy navíc Zoey upadne do bezvědomí a ztratí všechna svá tetování i znak.

Proč se Ježíš neoženil s Marií Magdalénou, John van Schaik

30. září 2011 v 7:55 | Bečinka/Lečo

John van Schaik se zamýšlí nad vztahem Ježíše s Marií Magdalenou. Kniha se opírá o známá fakta. Autor se několikrát odkazuje na knihu Šifra mistra Leonarda od Dana Browna i na jinou literaturu. Autor řeší, zda Ježíš miloval Marií i jako ženu a ne jen jako apoštoly. Dále se řeší zda byl Ježíš člověk nebo bůh a kdo vlastně zemřel na kříží. Autor přichází se zajímavou teorií, že definice výrazu Syn boží je, že během sexu došlo pouze k touze počít dítě a ne k uspokojení tělesných potřeb onoho páru. V tom případě by Syn boží byl každý, kdo byl stvořel tímto způsobem. Nakonec autor polemizuje o dětech Ježíše, o kterých se právě ve své knize zmínil i Dan Brown.
 
 

Reklama